Hızlı Okuma ne kadar mümkün?

Hızlı okuma kursları
Hızlı okuma, 1959'da Evelyn Wood Reading Dynamics programının tanıtılmasıyla Amerika Birleşik Devletleri'nde halkın popülaritesine başladı. Evelyn Wood, tüm ifadeleri tek bir bakışta kavrayarak iyi bir anlayışla çok hızlı okuyabileceğini iddia eden bir lise öğretmeniydi. . Kocasıyla birlikte, bu yöntemle hızlı okumayı öğretmek için bir şirket kurdu. Çok hızlı bir şekilde ABD genelinde franchise sayısı arttı. Wood ve kocası sonunda şirketi sattı, ancak savunduğu temel ilkeler hala mevcut hızlı okuma eğitim kurslarının temelini oluşturuyor. Bu kurslar, öğrencilere kitap veya bilgisayar ekranı gibi aynı giriş yöntemini korurken okuma sürecinin belirli yönlerini değiştirmeyi öğretmeye çalışır.

Kelime tanıma
Açıkçası, tek tek kelimeleri tanımaktan daha fazlası vardır. Ancak, bir yazı sisteminin bir dilin sözlerini temsil ettiği düşünüldüğünde, kelimeler okuma ve anlama için temel basamak taşlarıdır. Kelimelerin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız bir metni anlamayı bekleyemezsiniz (bilmediğiniz bir dili okumaya çalıştığınızı hayal edin). Bu bölümde, kelime tanıma hakkında bilinenleri detaylandırıyoruz.
Bir sözcüğü tanıma süresi üzerindeki en büyük etkilerden biri, ortaya çıkma sıklığıdır - esasen, sözcüğün daha önce ne sıklıkta karşılaşıldığıdır . Okumada, dinlemede olduğu gibi, daha yaygın olan (ör. Ev ) kelimelerin tanınması daha az yaygın olan kelimelere (örn . Mesken ) göre daha az zaman gerektirir . Kelime sıklığının etkileri, uygulama veya deneyim yoluyla işleyen olarak düşünülebilir; bir kelimeyle ne kadar çok karşılaşırsanız ve tanırsanız, gelecekte tekrar yapmanız o kadar kolay olacaktır. Dolayısıyla hızlı okuma için kelime anlamlarını bilmek ve onları tekrar etmek okuma hızımıza katkı sağlayacaktır.

Hızlı okuma teknolojileri
Hızlı okuma eğitim kursları hala biraz popüler olsa da (çoğu kolej kampüste bir yerde böyle bir kursa sahiptir), itirazları azalmıştır ve yerini hızlı okuma teknolojilerinin cazibesi almıştır. Bu teknolojilerin çoğu, okuma sırasında yaptığımız göz hareketlerinin zaman kaybı olduğu ve bize normalde aldığımızdan daha hızlı bir şekilde kelimeler sunmak için bir cihaz kullanırsak çok daha verimli olacağımız iddiasına dayanır. göz hareketleriyle. Diğer bir iddia, okuyucunun kelimelerin sunulduğu kesin sıra ve zamanlama üzerinde kontrole sahip olması gerekmemesidir; cihaz bunları kontrol edebilir ve okuyucuya kelimeleri ve anlamlarını işlemek için daha fazla zaman tanıyabilir.

EĞİTMENİN MAKALELERİ