İnsanlar Gerçekten 'Hızlı Okuma' öğrenebilir mi?

İnsanlar Gerçekten 'Hızlı Okuma' öğrenebilir mi?

Bu günleri okumak için asla yeterli zaman yok gibi görünüyor. Pek çok kitap ve makaleyle - özellikle sosyal medyada paylaşılanların tümü (belki de bu) - daha hızlı okuma yeteneği hayat değiştirici olabilir.

Bu yüzden birçok sınıf, kitap ve uygulama daha hızlı okumanızı sağlayabileceklerini iddia ediyor. Sorun, gerçek hızlı okumanın - okuma hızını anlamada herhangi bir kayıp olmadan en az üç kat artırılması - bilim tarafından desteklenmemesidir.
Güney Florida Üniversitesi'nde bilişsel bir bilim adamı olan Elizabeth Schotter, "Hızlı okuma aslında mümkün değil," dedi.
Okuma, birden fazla zihinsel sistem arasında koordinasyon gerektiren karmaşık bir görev olduğunu açıkladı. Önce kelimeyi görmelisiniz; anlamını ve onunla ilişkili diğer bilgileri (cümledeki gramer rolü gibi) alın; kelimeyi cümlenin geri kalanıyla ve daha geniş bağlamıyla ilişkilendirir; ve sonra gözlerinizi nereye yönlendireceğinizi öğrenin .

Bazen süreçteki bir aksaklık geri dönmenizi ve tekrar okumanızı gerektirir. Tüm bunlar hızlı gerçekleşir: yetenekli bir okuyucu dakikada yaklaşık 200 ila 300 kelime okuyabilir. Yetkili, bu işlemi doğruluğu koruyarak hızlandırmanın neredeyse imkansız olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili yeni bir inceleme yazısı yazan Schotter, "Bilimsel topluluk hızlı okuma konusundaki şüpheciliğimizde oldukça tutarlıdır." Dedi . "İnsanların hızlı okumalarına yardım ettiğini iddia eden biri genellikle bu iddialardan para kazanıyor."

Gerçekten de, Evelyn Wood 1959'da Reading Dynamics programını başlattığından beri okuma dersleri, kitaplar ve şimdi uygulamalar satıyor ve bu da Başkanlar Kennedy, Nixon ve Carter'ın kursa katılmak için yönetim personeli gönderdi. Wood'un tekniği insanları bir kerede tüm pasajları okumaları için eğitir ve örneğin diğer kitaplar ve sınıflar, metni zikzak bir desende tarayarak benzer yaklaşımları teşvik eder. Bu yöntemler, gözlerimizin kelimeler üzerinde ileri geri hareket ederken boşa harcanan hareketler yaptığını göstermektedir; nereye baktığımızı düzene sokarak okuma hızımızı arttırabiliriz.

Ancak çalışmalar, görme keskinliğinin görüş alanında nispeten küçük bir alana yoğunlaştığını ve bir kerede büyük metin alanlarını tam olarak algılamayı ve okumayı imkansız hale getirdiğini bulmuştur. Okuduğunu anlama sınırı, kelimeleri tanıma yeteneğidir, bu nedenle göz hareketlerini ayarlamak muhtemelen daha hızlı okumanıza yardımcı olmaz. Ayrıca kelimeleri sırayla okumalıyız, bu yüzden zikzak deseni bir destek vermek yerine okumayı bozabilir. Gözlerimiz ileri geri dartlaştığında, harcanan hareket değildir; aslında metni tam olarak anlamamıza yardımcı oluyor. 

İşitme sesleri
Diğer hızlı okuma teknikleri , bu sesin sizi yavaşlattığı varsayımına dayanarak okuyuculara okurken duyduğunuz iç sesi bastırmayı öğretir . Ancak araştırmalar bunun tam tersini önermektedir: bu sesin ortadan kaldırılması, ne okuduğunuzu anlamanızı zorlaştırır.

Son yıllarda, sayısız uygulama size herhangi bir eğitim vermeden okuma hızını arttırabileceklerini iddia etti. Bu uygulamalar metni tek seferde bir kelime, belirli bir hızda birbiri ardına görüntüler. Böylece gözleriniz önünüzdeki kelimeye odaklanmak zorunda kalır. Ama yine, gözler bazen metni tam olarak kavramak için geri dönüp kelimeleri tekrar okurlar. Ve gözler kendi görüş alanlarında sadece küçük bir bölgeye odaklanabilse de, araştırmalar gözlerinizin odaktaki kelimenin ötesindeki önemli bilgileri aldığını buldu - bir seferde sadece bir kelime okuyabiliyorsanız mümkün olmayan bir şey .

Emin olmak için okuma hızı çok değişir. Schotter , çeşitli faktörlerden dolayı bazı insanların daha hızlı okuyucular olduğunu söyledi. Daha iyi çalışan hafızaya sahip olabilirler veya bilgi işlemede daha hızlı olabilirler. Ancak insanların okuma hızlarını üç katına çıkarabileceği iddiaları (örneğin, dakikada 15.000'den fazla kelime okumak, bu da üniversite düzeyinde bir ders kitabını 6 dakikadan daha kısa sürede okumakla eşdeğerdir) şüphelidir. Çalışmalar, bu hız okuyucularının materyali tam olarak kavramadığını bulmuştur. Schotter, "Hızlı okuma olduğunu iddia eden insanların çoğu aslında gözden kaçırıyor." Dedi.

Gözden geçirmede, belirli kelimeleri, pasajları ve cümleleri avlıyorsun. İyi bir sıyırıcı bir metnin ana fikirlerini oldukça hızlı bir şekilde yakalayabilir - özellikle de konuyu zaten biliyorlarsa - aynı zamanda ayrıntıları ve nüansı da kaçırırlar.

Daha hızlı bir okuyucu olmanın bir yolu var mı? Muhtemelen hızınızı önemli ölçüde artıramazsınız, ancak araştırmalar kelime dağarcığınızı geliştirerek ve daha fazlasını okuyarak biraz daha hızlı olabileceğinizi gösteriyor . İyi bir şey var.

DİĞER HABERLER

Hızlı okuma zaman kaybı mıdır?

Hızlı okuma zaman kaybı mıdır?

Devamını oku