Hızlı okuma zaman kaybı mıdır?

Hızlı okuma zaman kaybı mıdır?

Birçok uygulama, bilgi alma yönteminizi hızlandırmayı vaat ediyor, ancak araştırmacılar ne kadar tutulacağı konusunda soru soruyor

Sürekli olarak e-postalar, Facebook mesaj veya revizyon notları olsun, bilgi ile çevrilidir. Akıcı okuyucular dakikada 200-400 kelimelik bir ortalamaya sahip olabilir, bu nedenle günde bir kişinin ulaşabileceği çok fazla içerik vardır. Peki ya bu oranı iki katına, hatta üç katına çıkarsaydık? Daha yüksek bir okuma hızı, daha fazla bilgi edinebileceğimiz anlamına mı gelir?

 

Fiziksel egzersiz beyninizi nasıl daha iyi çalışır hale getirir?

Bazı insanlar bunun mümkün olduğunu iddia ediyor. Geçen yıl Temmuz ayında, altı kez hızlı okuma şampiyonu Anne Jones, Harper Lee'nin Bekçi Ayarla'yı okumak için oturdu. Sadece 25 dakika ve 31 saniye sonra , bitirdi - bu da dakikada yaklaşık 3.700 kelimelik bir okuma oranına eşittir. Jones, hızlı okuma, hatırlama ve konsantrasyon tekniklerini öğreten eğitim kursları yürütmektedir ve son birkaç yıldır piyasada çok sayıda hızlı okuma uygulaması bulunmaktadır. Ama gerçekten çalışıyorlar mı? İlk olarak, nasıl okuduğumuzu anlamamız gerekiyor.

Biyolojik temeller

İnsan gözü hareket sistemi bizim okuma yeteneği merkezindedir. 1878'de okuma sırasında ilk önce hareket örüntülerini tanımlayan bir Fransız göz doktoru Louis Émile Javal'dı .

Bu cümleyi tekrar okuyun ve gözlerinizin kelimeleri nasıl taradığını düşünün. Onlar üzerinde düzgün hareket etmiyorlar. Bunun yerine, bir kelimeye kısaca inmeden önce birkaç karakter atlayarak bir dizi kısa, keskin sıçramalar yaparlar. Hareketler sakkad olarak bilinir ve duraklamalara fiksasyon denir.

 

Tipik, akıcı bir okuyucu için, bir sakkadın ortalama boyutu yaklaşık sekiz harftir. Her hareket yaklaşık 30 milisaniye sürer ve her sabitleme yaklaşık 250 milisaniye sürer.

Okumanın seri bir süreç olduğunu düşünebilirsiniz - gözlerimizi bir kelimeden diğerine, soldan sağa taşıyoruz. Bununla birlikte, bazen cümle içinde önceki kelimelere atlayarak ters sakkadlar yaparız. Bu düzeltmeler, bir metnin okunması zor olduğunda veya okuyucu akıcı değilse daha sık görülür. Çoğunlukla, az önce gördüğümüz kelimeler hakkında bilgi işliyor olsak da, bir sakkadın gerçekte gerçekleştirildiği sırada hiçbir bilgi almama eğilimindeyiz.

 

Bir sinirbilimci açıklıyor: 'empatik vatandaşlar' ihtiyacı - podcast

Zor sözcükleri yeniden işlemek için sık sık bir cümleye geri dönmemiz hızlı okuma uygulamaları için bir sorun oluşturmaktadır. Bazı programlar hızlı seri görsel sunum veya RSVP adı verilen bir tekniğin varyasyonlarını kullanarak dakikada 1000 kelimeye kadar okuma hızlarını çarptırabileceklerini söylüyor .

 

Okuyucuların gözlerini metin satırlarında hareket ettirmelerini sağlamak yerine, kelimeler doğal okuma hızından daha hızlı, sabit bir hızda ayrı ayrı sunulur. Bu tekniğin okuyucuları daha verimli hale getirmesi gerekiyor çünkü gözlerini kelimeler arasında gezdirmek için daha az zaman harcıyorlar.

 

Bu, sakkadlar yapmak için harcanan zamanın boşa harcandığı anlamına gelir - ama değil. Yakın tarihli bir makalede , araştırmacılar bunun doğru olması için, beyninizin, göz önüne alınmadığını bildiğimiz bir göz hareketi yaptığınızda bilgileri işlemeyi etkili bir şekilde durdurduğu anlamına geldiğini savundu. Dahası, RSVP programları ters sakkadlar ve yeniden yapılandırmalar yapma fırsatını ortadan kaldırır. Bu, bir okuyucu bir kelimenin veya ifadenin anlamını anlamıyorsa, bağlam içinde anlamaya çalışmak için bir cümle üzerinden geri izleme şansı olmadığı anlamına gelir.

 

Görmekten daha fazlası

Okuma sadece kelimeleri görmekle ilgili değildir; metnin ne anlama geldiğine dair bir resim oluşturmak için onları anlamanız gerekir. RSVP gibi tekniklerle ilgili sorun, insanların bir metin bloğundan daha hızlı, ancak doğruluk ve anlayış pahasına geçebilmeleridir.

 

Geleneksel okumayı RSVP okumasıyla doğrudan karşılaştıran bir çalışmada , metnin gerçek anlamayı bozulduğu tespit edilmiştir - katılımcılar metnin içeriği hakkında çıkarımlarda bulunabilseler bile daha iyi ilerlediler. Başka bir deyişle, bir hızlı okuma uygulaması kullanırsanız, muhtemelen bir metnin özünü elde edersiniz, ancak yeni okuduğunuz şeyle ilgili ayrıntıları hatırlamakta zorlanırsınız.

 

 

Bir şey hayal edemiyorsanız, nasıl öğrenebilirsiniz?

Hızlı okuma işe yarıyor mu?

Evet, hayır. Bu gerçekten ne okuduğunuza ve neden okumanız gerektiğine bağlıdır. Şimdiye kadar, bir metni hızlı ve doğru bir şekilde okumanızı sağlayan bir hile yok - her zaman bir değiş tokuş olacak.

Bu, bir haber makalesini taramak veya bir sınavdan önce revizyon notlarını gözden kaçırmak gibi bazı durumlarda hızlı okumanın iyi olduğu anlamına gelir. Ancak bir yazının içeriğini gerçekten kavramanız gerekiyorsa, yavaş ve istikrarlı bir yarış kazanır. Ve sadece oturup iyi bir kitabın tadını çıkarmak istiyorsanız, neden acele etmeyin ki?

DİĞER HABERLER

İnsanlar Gerçekten 'Hızlı Okuma' öğrenebilir mi?

İnsanlar Gerçekten 'Hızlı Okuma' öğrenebilir mi?

Devamını oku